0
09919237743واتساپ

چک آپ شخصیت و سلامت روان

سلام، تابحال شده سردرد بگیری یا خدایی نکرده حالت بد باشه بری پیش دکتر؟!

گاهی اوقات وقتی بخاطر ناراحتی و مشکل جسمی می ریم پیش متخصص یا پزشک و مشکلمون رو به آقای دکتر میگیم دکتر بعد از معاینه با به ما نمی گه که دقیقا چه مشکلی داریم ! چرا ؟

چون گاهی اوقات لازمه یکم بیشتر برسی کنه و شواهدی برای تایید فرضیات خودش نسبت به مشکل اصلی ما بده بخاطر همین برامون یه آزمایش می نویسه.

خب اگر آقای دکتر اومد و برامون آزمایش سرطان خون نوششششت … یعنی ما سرطان خون داریم؟؟؟ یعنی قراره بمیریم ؟؟

خب جوابش معلومه قطعا این طور نیست این آزمایش فقط و فقط برای اینه که ما مطمئن بشیم خدایی نکرده مشکل حادی نداریم .

در روانشناسی هم همینطوره گاهی اوقات شما پیش روانشناس می ری و می خوایی که مشکل روحی یا مشکل خانوادگی ات رو حل کنی ولی همون ابتدای کار بعد از جلسه ی اول متخصص روانشناس بهت می گه باید تست بدی …

ممکنه نگران بشی و به خودت بگی نکنه من دیونه هستم یا نکنه من مشکل حاد روانی دارم؟

شایدم بهت بر بخوره که چرا تستی اختلالات روانی بهم داده روانشناس مگه من اختلال دارم اصلن خودت …

اول از همه باید بهت بگم مطمئن باش مشکل حاد روانی نداری !!! چرا ؟؟؟ چون معمولا کسایی که مشکل خیلی حاد روانی دارند اصلا خودشون به روانشناس مراجعه نمی کنند. بلکه یا بزور میارندشون یا مجبور شدند که به روانشناس یا روانپزشک مراجعه کنند.

دوما هرکی تست اختلالات بده معناش این نیست که اختلالی داره بلکه این کار برای اطمینان خاطر و خاطر جمع شدنه که خدایی نکرده مشکل خاصی وجود نداشته باشه.

سوما : برفرض که معلوم شد مشکلی وجود داره چه بهتر که زودتر متوجه بشی تا مشکل ات بعدا شدید تر نشه یا اینکه مشکلت بعدا تبدیل به مشکلاااات نشه!

خب حالا که این مسئله برات معلوم شد چند تا نکته رو باید برات بیان کنم:

اول: همونطور که آدم سر از خود نمی ره آزمایش بده هیچ وقت سر از خود تست روانشناسی نده و حتما با نظر متخصص این کار رو بکن.

دوم:همونطور که برای بیماری های مختلف آزمایش های مختلف وجود داره برای مشکلات روحی و روانی هم تست های مختلفی وجود داره.

سوم: همونطور که نتیجه ی آزمایش رو فقط پزشک می تونه تحلیل کنه نتیجه تست های روانشناسی رو هم فقط یک روانشناس می تونه تفسیر کنه.

چهارم: همونطور که دادن آزمایش اعتیاد معناش این نیست که تو معتادی و بهت بر نمی خوره، دادن  آزمون ها و تست های آسیب شناسی هم معناش این نیست که تو دارای اختلال روانی هستی .

پنجم: همونطور که برای درست نتیجه دادن آزمایش باید با دقت این کار رو کرد برای درست نتیجه دادن تست های روانشناسی باید دقیق به سوالات پاسخ بدی.

ششم: همونطور که آزمایش دادن هزینه برداره و از متخصصین آزمایشگاه وقت می بره، گرفتن آزمون های روانشناسی هم هزینه برداره چون از متخصص و روانشناس وقت می بره و نیاز به تخصصی داره که هر فرد معمولی نمی تونه اون رو انجام بده .

و نکته ی آخر اینکه همونطور که با آزمایش می شه فهمید مشکل چیه و چطوری باید بیماری رو درمان کرد با تست های روانشناسی هم می شه شیوه ی درمان مشکلات رو فهمید.

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.