0
09919237743واتساپ

چالها و دست فرمان ما…

یک دستی فرمان را گرفته بودم و با دست دیگرم درحال برداشتن تخمه های ژاپنی بودم . خیلی برام لذت بخشه:  موقع رانندگی،  وقتی ضبط در حال خوندن هست و من هم در حال شکستن تخمه های ژاپنی …

واقعا جالبه برام هرچی سنم بالا تر میره دوست دارم کارهای سخت تر رو انجام بدم. کوچیک تر از حالا که بودم (یادش بخیر یکی از استادامون همیشه وقتی می خواست خاطره ای از بچگی هاش تعریف کنه این جمله رو می گفت) وقتی تو آجیل ها به تخمه ژاپنی بر می خوردم اعصابم خورد می شد . آخه درآوردن مغز اش خیلی سخت بود . وقتی می دیدم شوهر خواهرم راحت لم داده و یک دستی داره تخمه ژاپنی می شکنه حسابی اعصابم خورد می شد که من چرا نمی تونم راحت تخمه ژاپنی بشکنم . از لج اش یک جا همه رو می انداختم داخل دهانم تخمه های دهان بسته را زیر آسیاب دندان هایم خورد می کردم .

تو همین فکر ها بودم و داشتم رانندگی می کردم که دیدم  یک چاله بزرگ وسط جاده جلو راهم قرار گرفته است. چاله چه عرض کنم فک کنم چاه بود واسه خودش . سریع دست ام رو از تخمه ها خالی کردم و خورده تخمه ها را با پوف کردن از دهانم به بیرون  پرتاپ کردم و دو دستی فرمون رو گرفتم تا بلکه  بتونم ماشین رو کنترل کنم . خواستم ترمز بزنم گفتم چه کاری حتما می تونم ردش کنم . فرمون رو محکم تر گرفتم. نمی دونم چرا اینطور شد. هرچی خواستم فرمون رو بچرخونم انگار دستام قفل شده بودند که  ناگهان با چنان ضربتی این چرخ های بی چاره ی ماشین داخل چاله افتاد و زبان بسته چنان ناله ای زد که من گفتم جلو بندی ماشین بینوای من رفت به دیدار حضرت میکانیکی . آره می خواستم مثلا چاله را رد کنم ولی انگار قرار بود نشانه گیری کنم .

بگذریم دو روز بعد جلو بندی ام چنان آواز هایی سر داده بود که ناچار برای عرض ادب خدمت اوستا امیر مکانیک رسیدم.

در روانشناسی اصطلاحی داریم تحت عنوان : #انعطاف_پذیری . در زندگی ، ما خیلی وقت ها با مشکلات و چاله هایی روبرو می شویم که به سادگی می توانیم با کمی انعطاف و کم کردن سرعت آن ها را به سادگی رد کنیم؛ بی آنکه برایمان هزینه ای و یا دردسری بوجود بیاید . اما گاهی ما آنقدر غیر منعطف برخورد می کنیم و چنان فرمان زندگی را محکم می گیریم که مستقیم می افتیم درون چاله ی زندگی مان . آری گاهی باید پوست های تخمه ها را رها کرد و فرمان زندگی را چسبید . گاهی باید در #زندگی ترمزی بزنیم و گاهی لازم است با کمی انعطاف مشکلات و موانع مختلف زندگی را دور بزنیم . هرچه خشک تر و غیر منعطف تر،  برخورد با موانع و چاله ها ی زندگی شدید تر و آسیب زننده تر . کمی انعطاف داشته باشیم  لطفا.

✍️:روح الله امینی

زوج درمانگر و مشاور ازدواج

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.